Zapraszamy do :
Integracja Sensoryczna to proces podczas, którego układ nerwowy człowieka odbiera informacje z receptorów wszystkich zmysłów (dotyk, układ przedsionkowy, propriocepcja, węch , smak, wzrok i słuch), a następnie organizuje i interpretuje je tak , aby mogły być one wykorzystane w celowym i efektywnym działaniu. Poprzez zmysły każdy z nas poznaje otaczający świat, chłoniemy obrazy, dźwięki, zapachy oraz smaki. Dotykiem możemy zbadać elementy otaczającego nas świata. Inaczej postrzega świat dziecko z zaburzeniem przetwarzania sensorycznego. Najczęstszymi objawami zaburzeń integracji sensorycznej to nieprawidłowe reakcje na bodźce dotykowe ,zaburzenia uwagi, opóźnienia w rozwoju ruchowym , zaburzenia mowy, trudności w uczeniu się.
Kiedy odbiór bodźców jest nieprawidłowy dziecko jest pobudzone lub wycofane , jest lękliwe bądź nie odczuwa strachu, często się potyka, ma problemy z ubieraniem się, gryzie różne przedmioty, niechętnie myje zęby i włosy.
Terapia jest prowadzona w oparciu o diagnozę integracji sensorycznej polegającą na obserwacji swobodnej aktywności dziecka w sali SI, obserwacji klinicznej oraz wywiadzie z rodzicami.